Tammikuun 60-v Juhlakilpailut

Tammikuun 60-v Juhlakilpailut saatiin kunnialla päätökseen, kun miesten voittajaksi kruunattiin järjestävän seuran Eero Retulainen tuloksella 315kg ja naisten parhaaksi Jenni Puputti tuloksella 178kg. Yleisöä oli saapunut paikalle sankoin joukoin ja tunnelma oli hieno. Isoimmista raudoista tänään vastasi Lempäälän kisan Teemu Roininen hienolla 190kg työnnöllä. Kilpailun jännitys säilyi viimeisiin nostoihin asti, kun miesten kilpailun hopea sija tuli vai 0,011 pisteen erolla seuraavaan. Turun Atleettiklubin joukkue sai myös yhden uuden nimen ensi kuussa järjestettäviin SM-kilpailuihin, kun Akseli Vainio teki kisoihin vaadittavan 190kg tuloksen sarjaan -62kg.

 

Tulokset

Tammikuunkisat yleisö

Miesten palkintopalli
Miesten palkintopalli
Yleisöä oli saapunut paikalle runsaasti
Yleisöä oli saapunut paikalle runsaasti

Tammikuunkisa sihteeripöytä